Engelliler için Sabiha Gökçen Havalimanı – Kıbrıs Uçuşu ✈️

Engelliler için Sabiha Gökçen Havalimanı – Kıbrıs Uçuşu
Merhaba ben Serhat Erönal, tekerlekli sandalye ile uçak seyahati yapmak isteyenlere fikir vermesi için Kıbrıs’a gitmek üzere yola çıktım ve bedensel engelli yolcuların Sabiha Gökçen Havaalanından tekerlekli sandalye ile nasıl uçabileceğini gösteren bir video çektim.

❗️Yeni videoları kaçırmamak için
? https://www.youtube.com/serhateronal?sub_confirmation=1 tıklayarak abone olabilirsiniz!

Kapalı otoparkta boş bir yer bulabildim ama dikkat edecek olursanız diğer araçların aslında sarı çizgileri ihlal ederek park ettiğini göreceksiniz (bu da demek oluyor ki bu araçlar engelli aracı değil). Engelli park yerlerindeki bu sarı çizgili alanları nedense pek çok insan ihlal ediyor. Ancak engelli park yerlerindeki bu geniş alanların aslında tekerlekli sandalye ya da benzeri cihazları kullanarak engellilerin arabaya binmesi veya engelli kişilerin arabadan inmesi gibi ihtiyaçları karşılayabilmek için olduğu unutuluyor.

Sonrasında alana giriş yaptığınızda tekerlekli sandalye ile dedektörden geçmek gibi bir şansınız olmadığı için elle vücut araması yapılıyor. Ardından da check-in bankosuna gitmeniz gerekiyor. Çünkü maalesef engelli yolcular için online check-in hizmeti sunulmuyor. Tabi bu işlem içinde diğer yolcuların 1 saat önce alanda olması yeterliyken engelli yolcuların 2-3 saat öncesinde havalimanında olması isteniyor.

Diğer önemli bir husus ise engelli yolcuların uçakta cam kenarında oturma zorunluluğu. Havacılık kuralları gereği bir uçak kazası olduğunda diğer yolcuların kaçışının engellenmemesi için böyle bir uygulama yapılıyormuş ama bir bakıma da iyi oluyor çünkü uçakta cam kenarında seyahat etmek daha zevkli 🙂

Ardından diğer bir önemli nokta da tekerlekli sandalyenizin akülü olup olmaması çünkü akülü tekerlekli sandalye ile uçak seyahati yapmak istediğinizde akünüzün kuru ya da sulu olmasına göre işlem yapılıyor. Ben çok sık akülü tekerlekli sandalye kullanmadığım için daha fazla detay aktaramıyorum.

Fakat uçakta tekerlekli sandalyenin kırılması ya da kaybolması gibi bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız uçak kapısına kadar kendi tekerlekli sandalyede gitmek istediğinizi yani tekerlekli sandalyenizi uçak kapısında teslim edip, uçak kapısında teslim almak istediğinizi söylerseniz genellikle kargo bölümüne gönderilmiyor. Tekerlekli sandalyeniz kargo bölüme gidecek olursa hem acımasızca atılarak zarar görüyor hem de büyük eşya olarak işlem gördüğü için bagaj bölümünden gelmiyor ve çok daha uzun bir süre alanda beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Çok çok önemli bir konu var. O da tekerlekli sandalyeniz geldiğinde mutlaka heryerini inceleyin ve eğer bir sorun görürseniz hemen tutanak tutturun çünkü orada tutanak tutturacak olursanız zarar gören tekerlekli sandalyenizin tüm masraflarını alabiliyorsunuz.

Son olarak da benim gibi hiç yürüyemeyen kişiler için kabin içi olarak isimlendirilen dar ve uçağın koridorunda koltuğunuza kadar gidebilmenizi sağlayan bir tekerlekli sandalye daha var ve bu sandalye ile sizi transfer ederlerken emniyet kemerleri ile sıkıca bağlanmanız gerekiyor. Aksi halde düşme ihtimaliniz oldukça yüksek.

Umarım sizlere yeteri kadar aydınlatıcı bilgi aktarabilmişimdir. Eğerler yorumlarınızı aşağıya yazarsanız bir sonraki videolarımda nelere dikkat etmem gerektiğini görmüş olurum.

* * * * * * * * * * * * * * *

Diğer Videolarım İçin : http://bit.ly/2D3powW

Engelliler Arabaya Nasıl Binebilir? : http://bit.ly/EngelliArabaBinme
Engelli Aracı Nasıl Kullanılır? : http://bit.ly/EngelliAraciNasilKullan…
Evde sakal tıraşı nasıl olunur? (Engellilere Özel) : http://bit.ly/EvdeSakal
Engelliler İçin Havuz Asansörü : http://bit.ly/EngelliHavuzAsansoru
Engelliler GoKart Kullanabilir Mi? : http://bit.ly/EngellilerGoKart
90’larda Çocuk Olmak : http://bit.ly/90lardaCocukOlmak
Doğru Tekerlekli Sandalye Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? : https://youtu.be/zBrOLgMUDj4

* * * * * * * * * * * * * * *

Ben kimim?

1996 yılında balıklama atlayıp çakılarak boynumda C5-C6 omurlarımı kırıp omurilik felci ile tanıştıktan sonra binbir zorluklar yaşadım.
Vücudumda sadece kafamı ve biraz da kollarımı hareket ettirebilir durumdaydım.

Ancak ailem ve dostlarımın destekleri ile hayatta olduğum için yaşamaktansa hayatı yaşamaya karar verdim.

2000 yılından beri çalışıyorum, 2007 senesinden beri araba kullanıyorum ve 2013 yılından beri de evliyim.

* * * * * * * * SOSYA MEDYA HESAPLARIM * * * * * *

Instagram ► http://www.instagram.com/SerhatEronal
Facebook ► http://www.facebook.com/SerhatEronal
Twitter ► http://www.twitter.com/SerhatEronal
Web ► http://www.serhateronal.com

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


* * * * * * * * SOSYA MEDYA HESAPLARIM * * * * * *

Facebook ► http://www.facebook.com/SerhatEronal
Instagram ► http://www.instagram.com/SerhatEronal
Twitter ► http://www.twitter.com/SerhatEronal
Web ► http://www.serhateronal.com

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Bir cevap yazın