Amazon, Video Yatırımlarına Yenisini Eklemeye Devam Ediyor

ABD’nin ünlü e-ticaret platformu Amazon, son dönemde yaptığı video sahasındaki yatırımları arasına bir yenisini daha ekliyor. Geçtiğimiz günlerde Twitch ve Elemental Technologies şirketlerini satın alan Amazon, bu kez Biba Systems’ı satın alarak yeniden gündeme geldi.

Kapalı kapılar ardında sessiz sedasız oluşan bu satın alım işlemi Amazon’un daha güçlü bir şekilde video içerik teknolojisine yönelmesini sağlayabilecek. Biba Systems, video mesajlaşmaları üzerinde çalışmakta olan ve bu alanlarda 2 ayrı patent başvurusu yapan bir girişimdi.

Patent başvuruları ise video konferans, ses dağıtımı ve yayını üzerineydi. Satın alma sonrası tüm patent başvuruları Amazon’un üzerine geçiş yapmış durumda.

Video Tabanlı Uygulamalar Gelebilir

Amazon, Biba teknolojilerini mevcut sistemlerinde de kullanmayı deneyecek. E-ticaret’in liderlerinden olan Amazon, video konferans ve görüşme uygulaması da çıkartabilir. Söylentilere göre bu ayın sonunda yapılacak olan re:Invent AWS konferasında Amazon bu konu hakkında bir açıklama yapacak.

Şirket satın girişimlerinin video teknolojileri merkezli ilerlemesinde en önemli sebep ise Amazon’un bulut sunucu dünyasındaki liderlik konumu. WorkSpace ve WorkMail gibi bulut sistemi tabanlı hizmetler vermekte olan Amazon, video tabanlı ürünü ile şirketlere daha karlı bir şekilde yaklaşmayı düşünüyor olabilir.

Benchmark Capital, Trinity Ventures ve InterWest Partners gibi ünlü yatırım şirketlerinden 15 milyon dolara yakın yatırım alan Biba’nın satın alımdan ne kadar ücret aldığı ile ilgili bir bilgi ise bulunmuyor.


* * * * * * * * SOSYA MEDYA HESAPLARIM * * * * * *

Facebook ► http://www.facebook.com/SerhatEronal
Instagram ► http://www.instagram.com/SerhatEronal
Twitter ► http://www.twitter.com/SerhatEronal
Web ► http://www.serhateronal.com

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *